
З ростом інформаційних технологій процес закриття діяльності ФОП став набагато простіше. Майже всю процедуру можна реалізувати через інтернет. Але залишилися нюанси, які можуть призупинити ліквідацію ФОП. У даній статті ви дізнаєтеся всі особливості закриття ФОП.
У тому випадку, якщо ви ФОП і вирішили припинити свою діяльність назавжди або призупинити – у всіх випадках краще закрити. Раніше можна було подавати “нульові звіти” і не вести діяльність, але зараз потрібно обов’язково платити кожен місяць єдиний соціальний внесок – тут вже вирішуєте Ви платити податки і бути зареєстрованим як підприємець або закрити ФОП зовсім.
Закрити ФОП в 6 етапів
Подача заяви держреєстратору
В першу чергу здійснюється подача заяви про припинення господарської діяльності. Краще за все звернеться до територіального держреєстратору, який здійснював вашу реєстрацію як ФОП. Як правило реєстратори працюють при Центрах надання послуг.
Документи які потрібно мати при собі:
- Паспорт та ідентифікаційний код
- Заповнену заяву (Форма 12)
Але найкраще подати через інтернет. Існує два способи.
Перший – Онлайн Дім Юстиції – потрібно бути зареєстрованим та мати цифровий підпис.
Другий – портал державних послуг iGov. Але тут можна подати заяву тільки ФОП, які зареєстровані Донецької, Тернопільської та Дніпровської області
Термін розгляду заяви реєстратором становить три робочих дні. Тому краще всього подавати документ на початку місяця щоб не платити зайвий раз ЄСВ.
Сплата всіх податків
У фіскальних органах потрібно отримати інформацію про наявність податкових боргів – якщо вони є, то повністю погасити заборгованість. Обов’язкова сплата всіх податків і зборів за весь період господарської діяльності, навіть останній місяць в якому ви не працювали і він припав на момент закриття.
Ліквідаційна звітність для фіскальної служби
Протягом тридцяти календарних днів з моменту реєстрації заяви про припинення діяльності ФОП необхідно подати ліквідаційний звіт по ЄСВ.
Якщо ви перебуваєте на загальній системі оподаткування, то додатково потрібно подати декларацію про доходи, в якій ви вказуєте дохід від вашої господарської діяльності.
У тому випадку, якщо ФОП знаходиться на єдиному податку, додатково подається ліквідаційна декларація платника єдиного податку. Перша і друга групи подають за останній рік, третя за останній квартал.
Всі звіти Ви можете подати особисто в паперовому вигляді або через доручення третій особі або ж відправити поштою.
Онлайн – ви можете подати через електронний кабінет платника на сайті ДФС при наявності у вас цифрового електронного підпису. У тому випадку, якщо прострочені терміни подачі звітів, потрібно буде сплатити штраф.
Закриття розрахункових банківських рахунків
На даному етапі Вам необхідно закрити всі банківські рахунки, які були відкриті для ФОП з отриманням витягу з ним за останні три роки від дати закриття.
Проходження аудиторської перевірки
Самий затяжний етап в процесі ліквідації підприємця. Українське законодавство не зобов’язує проходити таку перевірку. Але в разі, якщо ви припиняєте свою діяльність назавжди – це зробити необхідно.
Потрібно подати заяву на проведення аудиторської перевірки, яке складається в довільній формі і подається до органів ДФС. Самим затяжним етапом є призначення аудитора, який проводитиме перевірку, на практиці на це може піти більше року.
Перевірка відомостей про закриття ФОП
По завершенню перевірки і сплати всіх податків, зборів та штрафних нарахувань, відповідальний аудитор звітує в ДФС і знімає з обліку. Перевірка закриття фізичної особи підприємця доступна через державні реєстри.
Спрощення процедури ліквідації
На практиці, процедура закриття здійснюється протягом півроку – при активній взаємодії з податковими органами через дзвінки про призначення аудиторської перевірки, якщо цього не робити процедура затягнеться на довше.
Щоб спростити ліквідацію, необхідно подавати весь пакет документів онлайн і щоб не виникало проблем з аудиторською перевіркою довірити процес юристам, які спеціалізуються в даних питаннях.
Підведемо підсумки
Якщо ви плануєте припинити свою господарську діяльність, найкраще його закрити з повним зняттям з обліку, інакше ви будете зобов’язані платити єдиний соціальний внесок. Враховувати наступні фактори:
- подача заяви в перші дні місяця онлайн
- податкову звітність подавати через сайт ДФС
- при проходженні аудиторської перевірки активно телефонувати до органів і нагадувати або довірити процес юристам
- перевірте зняли чи вас з обліку