Оскарження протоколу про порушення правил карантину

У зв’язку з поширенням вірусу COVID 19 в Україні були прийняті нормативно-правові акти, які покликані уникнути поширення інфекції.

Відповідно було встановлено адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення карантину.

Адміністративна відповідальність та оскарження протоколу за порушення правил карантину

Були внесені зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, які встановлюють адмін відповідальність, а саме стаття 43-3. Дана стаття передбачає штраф для фізичних осіб від 17 000 тис. Грн. до 34 000 тис грн., для посадових осіб від 34 000 до 170000 відповідно.

Перелік дій, за які можуть притягнути до адміністративної відповідальності закріплені в Постанові Кабінету Міністрів України №392 від 20 травня 2020 року. Згідно з даною постановою за наступні дії особа може бути притягнута до відповідальності за:

  • знаходження в громадських будівлях і спорудах, громадському транспорті без одягнених засобів індивідуального захисту (тобто респіраторів або захисних масок)
  • перебування на вулицях без документів, що засвідчують особу, підтверджують громадянство або її спеціальний статус;
  • самовільне залишення місця самоізоляції, обсервації;
  • відвідування навчальних закладів в групах понад 10 осіб, крім участі в ЗНО та вступних іспитах.
  • проведення масових заходів за участю понад одну людину на 5 кв. метрів площі будівлі або території, де проводиться захід. Це не стосується проведення кінопоказів в приміщеннях кінотеатрів і заходів установами культури. Організатор заходу відповідальний за дотримання фізичної дистанції між учасниками не менше 1,5 метра;
  • діяльність дитячих закладів оздоровлення та відпочинку;
  • здійснення пасажирських перевезень в кількості більш ніж кількість місць для сидіння;
  • діяльність кінотеатрів з наповненістю кінозалів більше 50 місць в кожному окремому кінозалі;
  • діяльність установ культури з наповненістю більше 50 стаціонарних розміщених місць для сидіння і / або більше однієї людини на 5 кв. метрів площі закладу;
  • робота після 23 і до 7 годин розважальних закладів та закладів громадського харчування, закладів культури.

Відносно кримінальної відповідальності, то варто сказати, що статтею 325 Кримінального Кодексу України встановлена ​​відповідальність за порушення санітарних норм і правил, що призвели до поширення інфекцій і масового отруєння. Головна відмінність між адміністративної та кримінальної відповідальністю полягає в тому, що в адмін порядку повинен бути факт правопорушення, а в кримінальному порядку повинні з’явиться наслідки у вигляді поширення інфекції, що на практиці довести буде дуже складно.

Права людини в разі складання протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення до відповідальності за порушення правил карантину

Факт правопорушення фіксується складанням адміністративного протоколу за порушення правил карантину. Складати такі протоколи уповноважені:

  • Національна поліція України;
  • органи СЕС;
  • органи охорони здоров’я;
  • Посадові особи органів місцевого самоврядування.

Протокол про адміністративне правопорушення повинен бути складений не пізніше 24 годин з моменту фактичного вчинення правопорушення. Протокол складається у двох примірниках, один вручається правопорушнику під розпис. Протокол підписується уповноваженим суб’єктом і самою особою, яка притягається до відповідальності, важливо, щоб були свідки, які теж зобов’язані підписатися під протоколом.

Якщо особа, яка притягується до відповідальності відмовляється від підписання протоколу, в ньому також робиться запис про це. Правопорушник має право подати свої пояснення щодо змісту протоколу, які прикріплюються до протоколу.

Особа щодо якого складається протокол має право:

  • давати пояснення, докази;
  • ознайомлюватися з матеріалами справи;
  • право на юридичну допомогу;
  • право на оскарження постанови.

Що робити якщо вас притягнули до адміністративної відповідальності?


У співробітників поліції повинна бути включена нагрудна камера, яка фіксує факт правопорушення і складання протоколу.

Ви маєте повне право вимагати від співробітників поліції позначення норми яка була порушена згідно з Постановою КМУ.

В обов’язковому порядку пишіть пояснення до протоколу, в якому вказуйте на відсутність складу порушення і неправомірні дії правоохоронних органів

Адміністративне затримання не може тривати більше 3 годин, радимо фіксувати все дію, якщо затримання триває більше 1 години.

Обов’язково повинні бути свідки, пояснення яких допоможуть вам в якості доказів. Дані свідків обов’язково повинні вказані в протоколі.

Після того як протокол складено, він передається до суду з усіма матеріалами для розгляду і прийняття рішення про притягнення до адміністративної відповідальності.

Справа розглядається в присутності суб’єкта, який залучається до адмін відповідальності. Але якщо особа, було повідомлено належним чином і немає клопотання про перенесення розгляду, справа може бути розглянута і без присутності правопорушника.

При розгляді справи в суді, суддя перевіряє законність складання протоколу, чи дотриманий порядок складання і чи можна за даними які є в матеріалах справи залучити суб’єкта до відповідальності.

Порядок оскарження штрафу за порушення карантину

Найголовнішою і першою причиною для оскарження – фактична відсутність складу адміністративного правопорушення.

При розгляді справи в суді, у вас повинні бути докази неправомірності складання протоколу. Так, ви можете посилатися на на норми законів і так далі, але в більшості випадків ви не зможете виграти справу.

Оскарження протоколу слід через процесуальні порушення при оформленні самого протоколу. Недотримання порядку оформлення протоколу, зміст протоколу не відповідає основним вимогам. Оскарження протоколу про порушення правил карантину відбувається безпосередньо в суді.

Найпоширеніші підстави для оскарження протоколу

  • Не вказана суть правопорушення;

У протоколі чітко повинна бути вказана правова норма, яку порушили, позначені конкретні дії, які були зроблені суб’єктом правопорушення.

  • Відсутність доказів;

до протоколу повинні бути прикріплені докази, які підтверджують факт вчинення правопорушення згідно ст.44-3 КУпАП. В даному випадку доказами служать: фото, відео матеріали, свідчення свідків та ін.

  • Протокол складено стосовно суб’єкта, який не може бути притягнутий до відповідальності згідно зі ст. 44-3 КУпАП.
  • До протоколу не прикріплений показання свідків або ж протокол був складений без них.

У більшості випадків співробітниками поліції оформляється протокол з істотними порушеннями і без достатніх доказів. Оскарження протоколу можна здійснити через подачу клопотання про закриття судочинства із зазначенням всіх існуючих порушень.

Додано: 04.01.2021
прокоментувати статтю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

На початок
Телефон
Чат
Заявка
Меню