Праця та зайнятість

Юрист з трудового права. Трудове право України є результатом еволюції застарілого соціалістичного законодавства до сучасних реалій ринкової економіки – кон’юктура ринку регулярно змінюється, так само як і форми і способи взаємодії між роботодавцем і працівником, оплати виконаної роботи.

Основна мета і ідіома трудового права забезпечити взаємну безпеку і комфорт для обох учасників подібного роду правовідносин, якими є роботодавець і працівник. Обидві сторони трудових правовідносин бажають бути в безпеки – роботодавець хоче отримувати якісне виконання поставлених завдань в строк, а працівник у свою чергу відчувати себе соціально захищеними і отримувати стабільний дохід.

Сучасний Кодекс законів про працю являється основою трудового законодавства України, але в свою чергу правове поле України дозволяє організовувати плідну співпрацю не тільки у формі прийому людини на повний робочий день в штат компанії. Тому самостійно розібратися у всіх тонкощах і аспектах законодавства про працю далеко не завжди виходить … при цьому слід нагадати про колосальні штрафи для роботодавця за неправильне оформлення працівника (без прийняття в штат, невиплата всіх обов’язкових платежів за працівника). Також найманий працівник повинен пам’ятати – в деяких ситуаціях отримати невиплачену частину окладу або зарплати і навіть трудову книжку вкрай складно.

Юрист з трудового права – фахівець, який займається стягненням заборгованості по заробітній платі, бере участь в трудових спорах, пов’язаних в незаконному звільненні, надасть повну юридичну консультацію в сфері трудових правовідносин.

Вирішення трудових спорів – незаконне звільнення і стягнення заборгованості по зарплаті, на сьогоднішній день є основними видами суперечок в трудових правових відносинах. Якщо ви стали учасником такого спору, найкраще Вам звернеться за кваліфікованою юридичною допомогою. Описане вище наштовхує на одну просту думку – кваліфікована юридична допомога забезпечить комфорт і можливість зосередиться на виконанні поставлених функціональних обов’язків, а не вникати в бюрократичні тонкощі і перепетії.

Детальніше за телефонами, вказаними на сайті.

Часті питання

Часті питання

Чи обов'язково реєструвати трудовий договір?

Якщо роботодавець юридична особа - реєстрація трудового договору не обов'язкова. Реєструвати такий договір потрібно, тільки в тому випадку, якщо фізична особа виступає роботодавцем.

Чи зараховується декретна відпустку до стажу?

Трирічний період по догляду за дитиною зараховується до страхового стажу.

Чи можуть на підприємстві встановити штрафи?

Трудовим законодавством не передбачено застосування штрафних санкцій, прямої заборони немає, ви можете звернутися до відповідних профспілкок.